2016/2 KPSS’de Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartı

0
1.462 views

2016/2 KPSS’de Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartı Getirildi

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda 2016/2 KPSS merkezi yerleştirmelerinden itibaren DPB’nın belirttiği kadroyu tercih edecek adaylar için Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı getirdi. İşte detaylar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyenler ilk önce belge almak istedikleri mesleğe ait yeterliliği olan bir kuruluşa başvurması gerekmektedir. Bu kuruluşlara mesleki yeterlilik kurumu sitesinden ulaşabilirsiniz. Şirketimiz bu konuda başvuran herkese yardımcı olmakta ve başvuruları değerlendirmektedir. Başvuru ardından başvurusu değerlendirilen ve onaylanan adaylar hem teorik hem uygulamaya dayalı mesleki yeterlilik sınavına tabi tutulur. Başarılı olan adaylara Mesleki Yeterlilik Belgesi verilir. Nitelikli ve belgeli iş gücünün gittikçe önem kazandığını ve işverenin nitelikli ve belgeli işçiler tercih ettiğini göz önünde bulundurursak hem işsizler hem de elinde belgesi olmayan çalışanlar için bu belge hayati bir önem kazanmaktadır. Yani bu belge alındığında fırsatları da beraberinde getirmektedir. Özellikle son yıllarda yaşanan iş kazalarından sonra gereken önlemlerin alınmadığı ve belgesiz işçi çalıştırıldığı tespit edilmiş ve buna yönelik denetim daha da artırılmıştır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi şu anda 40 mesleğe yönelik verilmekte ve bu belgeye sahip olmayanlar bu mesleklerde çalışamamaktadırlar. Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi nereden alınır?

Bireyler Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ilgili ulusal yeterlikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında teorik ve uygulamalı sınavlara girerek başarılı olmaları halinde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanırlar.

***

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) 2016/2 KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde belirttiği çözümleyici kadrosunu tercih edecek adaylar için duyuru yaparak dikkat etmesi gereken konulara açıklık getirdi. 2016/2 KPSS yerleştirmelerinden itibaren MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı getirildi. Mesleki Yeterlilik Belgesi nereden ve nasıl alınacak? İşte detaylar.

2016/2 KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinden itibaren çözümleyici kadrolarına yapılan yerleştirmelerde çözümleyici kadroları için tercih yapacak adayların öğrenim koşuluna ek olarak DPB’nın duyurusunda belirttiği özel şartlara ek olarak, yer alan diğer koşulları da taşımaları gerekmektedir denildi.

Mesleki yeterlilik belgesi şartı!

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) yaptığı açıklamada ayrıca Kamu kurumlarına yapılan yerleştirme işlemlerinde kaliteyi artırmak ve iş-beceri uyumunu sağlamak üzere Devlet Personel Başkanlığı’nın ve Mesleki Yeterlilik Kurumu işbirliği ile bazı unvanlarda “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” istenmesine karar verildiği belirtildi.

Çözümleyici kadrosu için yer alan özel şartlar bölümünde ne değişti?

2016/2 KPSS yerleştirmelerinden itibaren 7311-Bakınız Başvurma Özel Şartları Bölümü Çözümleyici başlıklı özel koşulu şu şekilde değiştirildiği belirtildi. Çözümleyici kadro veya pozisyonlarını tercih edecek adayların eğitim durumları itibariyle gerekli koşullar şunlardır,

Mühendislik fakültelerinin bilgisayar, yazılım, elektrik, elektrik-elektronik, elektronik ve haberleşme,  kontrol ve otomasyon bölümleri ile Fakültelerin fizik, fizik mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği, matematik ve istatistik bölümleri veya bilgisayar ile ilgili bölümlerinin en az birinden mezun olmaları gerektiği belirtildi.

İngilizce bilmeleri ve bu kadro veya pozisyonda “Özel Koşullar” tablosunda yer alan kod veya kodların bulunması halinde bu kod ve kodlar karşılığında yer alan şartlara da sahip olmaları gerekmektedir denildi.

Fakültelerin fizik, fizik mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği, matematik ve istatistik bölümleri veya bilgisayar ile ilgili bölümlerinden mezun olanların çözümleyici kadro/pozisyonlarına atanabilmeleri için yukarıdaki şartlara ek olarak, bilgisayar programlama konusunda ders almaları ve “Ağ Teknolojileri Elemanı (Seviye 5)” MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları zorunludur.”

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) 2016/2 KPSS merkezi yerleştirme işlemleri de dahil olmak üzere bu yerleştirmelerinden itibaren yapılacak merkezi yerleştirme işlemlerinde çözümleyici kadrosunu tercih edecek fizik, fizik mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği ve matematik ve istatistik bölümlerinden mezun adaylar ile mühendislik fakültesi dışındaki fakültelerin bilgisayar ile ilgili bölümlerinden mezun olan adayların “Ağ Teknolojileri Elemanı (Seviye 5)” MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları zorunludur.

Adayların bu belgeyi nereden, nasıl, ne kadar sürede alınabileceği gibi konularda Mesleki Yeterlilik Kurumu ile iletişime geçilmesi ve ayrıca 2016/2 KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinden önce bu belgeye sahip olunması gerektiği belirtildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu “mesleki yeterlilik belgesi” için TIKLAYINIZ.

Ağ Teknolojileri Elemanı (Seviye 5) için TIKLAYINIZ.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Kimlik Kartı örneği için TIKLAYINIZ.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here