40 Meslekte Mesleki Yeterlilik Sertifika Zorunluluğu

0
1.286 views

Mesleki yeterliliği olmayan meslekler için son bir ay. Uygulama başladığında 40 meslek dalında mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmak zorunluluğu getiriliyor.

İnşaat işçisi belgesiz çalışamayacak

Çalışma Bakanlığının yaptığı Mesleki yeterlilik kurumunun önceki yıl çıkarttığı kanuna göre diplomasız ve belgesiz işçiler işsiz kalacak . Daha önce çalıştığı alanda mesleki yeterlilik belgesi alanlar bu alanlarda çalışabilecek. mesleki ve teknik okullardan mezun olarak diplomaları ve ustalık belgesi bulunanlar bu sertifikayı alma şartına tabi olmayacak.

İşte mesleki yeterlilik sertifika zorunluğu getiren işçiler 

Alçı Sıva Uygulayıcısı, Ahşap Kalıpçısı, Alçı Levha Uygulayıcısı, Alüminyum Kaynakçısı, Bacacı, Betonarme Demircisi, Betoncu, Çelik Kaynakçısı,  Hidrolik Pnömatikçi, Isı Yalıtımcısı, Isıtma ve Doğalgaz İç Tesisat Yapım Personeli, İnşaat Boyacısı, İskele Kurulum Elemanı, Kaynak Operatörü, Makine Bakımcı, Otomotiv Elektromekanikçisi, Otomotiv Mekanikçisi, Otomotiv Montajcısı.

Otomotiv Sac Ve Gövde Kaynakçısı, Seramik Karo Kaplamacısı, Ses Yalıtımcısı, Sıvacı, Su Yalıtımcısı, Tünel Kalıpçısı ve Yangın Yalıtımcısı. Direnç Kaynak Ayarcısı, doğalgaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli, Doğalgaz Çelik Boru Kaynakçısı, Doğalgaz Isıtma Ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli, Doğalgaz İşletme Bakım Operatörü, Doğalgaz Polietilen Boru Kaynakçısı, Duvarcı, Endüstriyel Boru Montajcısı.

Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçi çalıştıran işveren ceza alacak.

Zorunlu olan sertifika belgesi almadan çalıştırlan işçiler için ceza geliyor. İşverenler sertifika almadan çalıştıran işçi için işçi başına 500 tl ceza kesilecek.

Uygulama ne zaman başlayacak

Mesleki yeterlilik sertifikası zorunluluğu 25 Mayıs tarihinde başlayacak.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here