Bu 40 meslek için “belge” zorunluluğu geldi

3
2.093 views

Mesleki Yeterlilik Kurumu,Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler olarak belirlenen 40 meslekte çalışanlar için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirildi. Söz konusu meslek grupları arasında betoncudan duvarcıya, makine bakımcısından tünel kalıpçısına bir dizi grubu kapsıyor. Bu mesleklerde çalışanlar gerekli belgeyi almadıkları taktirde çalışamayacaklar. Bu kişileri çalıştıran firmalara ise her işçi başına belli bir ceza kesilecek.

Buna göre, ahşap kalıpçısı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, bacacı, betonarme demircisi, betoncu, çelik kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli, doğalgaz çelik boru kaynakçısı, doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli, doğalgaz işletme bakım operatörü, doğalgaz polietilen boru kaynakçısı, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı,hidrolik pnömatikçi, ısı yalıtımcısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli,inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, kaynak operatörü, makine bakımcı, otomotiv elektromekanikçisi, otomotiv mekanikçisi, otomotiv montajcısı, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı, seramik karo kaplamacısı, ses yalımtımcısı, sıvacı, su yalıtımcısı, tünel kalıpçısı ve yangın yalıtımcısı için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirildi.

Bu mesleklerde söz konusu belgeye sahip olmayan kişiler, bir yıl sonra çalıştırılamayacak.

Ustalık belgesi almış olanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için belge şartı aranmayacak

Tebliğe aykırı davranan işverenlere, Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için 500 Türk Lirası idari para cezası verilecek.

Hürriyet

Paylaş

3 YORUMLAR

  1. Mesleki yeterlilik belesi zorunluluğu varmıdır ? Bu belgeyi almak için gerekli olan belgeler nelerdir ? İstanbulda yeterlilik belgesi veren m.y.k tarafından yetkilendirilmiş sizin dışınızda belge veren kuruluş varmıdır ? Paylaşımlar için teşekkür ederim ?

  2. Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu var mıdır? Bu belgeyi almak için gerekli olan belgeler nelerdir? İstanbul’da yeterlilik Belgesi veren myk tarafından yetkilendirilmiş sizin dışınızda belge veren kurum var mıdır?
    Sorularıma cevap verirseniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar

  3. Tehlikeli ve çok tehlikeli işler olarak belirlenen 40 meslekte çalışanlar için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirilmesi gayet iyi oldu. Türkiye’de işçi ölümleri Avrupa ortalamasının hayli üstünde. İşçi ölümlerinin önüne geçmek için işçilerin mesleki eğitim ile yetiştirilmeleri ve mesleki yeterliliğe sahip olduğunu gösteren belgeye sahip olması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here