Mesleki Eğitim Veren Kurumlar

0
230 views

Mesleki Eğitim Belgesi Veren Kurumlar günümüzde birçok ilde yer almaktadır. Mesleki eğitim kurslarını merak ediyorsanız makalemizi okuyun lütfen.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışanların mesleki eğitim belgesi sahibi olmaları gerekmektedir.

Mesleki Eğitim Belgesi Nedir?

Mesleki eğitim: Örgün veya yaygın eğitim yoluyla bireyleri mesleğe hazırlamak, meslek sahibi olanların mesleklerindeki gelişimlerini sağlamak amacıyla gerekli bilgi ve beceri, geliştiren sosyal, kültürel ve ekonomik yeteneklerinin gelişim sürecinin bir plan içerisinde yürütülmesini sağlayan eğitimi ifade eder. Bu eğitimin başarılı sonuçlanması ile verilen belgeye de mesleki eğitim belgesi denir.

Mesleki Eğitim Belgesi nereden alınır, veren kurumlar?

Toraman OSGB olarak çözüm ortaklarımız adına; mesleki eğitim belgesi almak isteyen kişilerin başvurularını değerlendirmekte ve onlara en iyi hizmeti sunmaya çalışmaktayız.
Mesleki Eğitim Belgesi Zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve ek-1’de belirtilen işleri ve bu işlerde çalışanların mesleki eğitim belgesi alma zorunluluğu vardır.

Mesleki Eğitim Belgesi Cezası
6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene her bir yükümlülük için ayrı ayrı ikibin Türk Lirası para cezası verilir.

Mesleki Eğitim Belgesi Yönetmeliği
Bu yönetmelik; 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışanların mesleki eğitimlerinin usul ve esaslarını düzenlemektir.

Mesleki Eğitim Belge veya Sertifika Sorgulama
Mesleki Eğitim Sertifika numaranızı girerek Mesleki Eğitim belgenizin gerçek olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here