Mesleki Yeterlilik Belgesi Açıklaması

5
1.734 views

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK; “İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının son durumu, Mesleki Yeterlilik Belgesi, Mesleki Yeterlilik Belgesi nereden alınacak, kimler mesleki yeterlilik belgesi alacak” sorularıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştur.

Şimdi iş sağlığı güvenliği son derece önemli bir konu başlığı. Beş yılı aşkındır Çalışma Bakanlığı görevini yürütüyorum. Bu görevi yürüttüğümüz esnada bir çok konuyu da çözdüğümüze inanıyorum. 1990 yılından bu yana bakarsanız her yıl ortalamam 1000-1500 kişi iş hayatında yaşamını kaybetmiş. Şimdi 13 milyon çalışan var ancak yine istemiyoruz ama 1000 kişi hayatını kaybediyor. Bu da üzücü bir orandır bizim için. Türkiye’de meydana gelen olayların kaza olmadığı ihmal olduğu açıkça gözüküyor. Gerçekten her türlü önlem alında ama böyle bir olayla karşılaştık diyebilmeliyiz. Onun için önemli düzenlemeler getirdik. Çıkarmış olduğumuz İş Sağlığı Güvenliği yasamızı AB ülkeleri de takdir etmişlerdir. İLO sözleşmelerinin tümü onaylandı. Fakat biz ceza esaslı bir yasa çıkarmadık. Burda farkındalık çok önemli, siz farkındalığı geliştirmemişseniz mevzuat ne fayda. İşveren olarak burada insan var ona gerekli koşulları sağlamamız gerekiyor, işçi olarak da ben buradan ekmek yiyorum bana verilen ekipmanları yerli yerinde kullanmak gerekiyor diye bir düşence olmalı. Biz çok önemli bir düzenleme getirdik. İşçimize verilen ekipmanlar var, çalıştığı işe göre, bunları kullanmak zorundasın, üç defa kullanmazsan iş akdinin feshine kadar gidecek, İşverenle ilgili o işin durdurulmasını gereken düzenlemeleri getiriyoruz. İSG uzman işi durdurması gereken unsurları Bakanlığa bildirdiği için işten atılırsa tazminat güvencesi getiriyoruz. Cezaları artırdık. Müeyyide yok çalıştıralım dediniz paraya çevrilemez 3 yıllık hapis cezası getirdik. Teşviklerimiz de var 3 yıl içinde işyerinizde kaza meydana gelmemişse işsizlik fonuna ödediğiniz fonda indirime gidiyoruz. Madende çalışanlara çipli çalışma sistemi getiriyoruz. Bireysel anlamda 500 liradan başlayan işçi başına ceza uygulamaları var. En önemlisi eğitimdir. İlgili fakülte, lise ve yüksekokullarda müfredata dersler konuluyor. Bunların yanında mesleki yeterlilik belgesi; artık rastgele her işi biliyorum yaklaşımını kaldırıyoruz. Uluslararası standartlarda geçerliliği olan bir belge alma koşulu getiriyoruz İyi bir sıvacısınız ama bu belgeye almadan sıva işi yapamayacaksınız.

Böylece nitelikli eleman vasıflı elemanlara kavuşacağız. Şimdi biz 500’ün üzerinde meslek standardını belirledik. Şimdi Mesleki Yeterlilik Kurumumuz bu sorunu çözecek. Bu standartlar TBMM’de bulunan yasa ile yürürlüğe girecek. Bu yasa bana göre bir devrim. Önce çok tehlikeli işlerden başlayacağız. Bunların hepsi bu belgeye ulaşacak. Yaygın bir şekilde çalışmalarımız sürüyor.

 

Paylaş

5 YORUMLAR

  1. Mesleki yeterlilik belgesi ile yapilan bu aciklamayi yerinde bir aciklama olarak dusunuyorum yeterlilik belgesi almasi gereken bireylerin certurk gibi profonsyenel firmayla calısmasını doğru buluyorum

  2. Mesleki yeterlilik belgesi ile yapılan bu açıklamayı yerinde bir açıklama olarak bekliyorum yeterlilik belgesi alması gereken Kisilerin certurk gibi kaliteli Firmayla çalışmasını uygun görüyorum …

  3. Mesleğimiz üzerine eğitim belgesi verilmesi güzel ama ya mesleğimizi değiştirmek zorunda kalırsak aldığımız belge yeterli oluyomu yoksa tekrardan belge almamız gereklimidir…?

  4. Mesleki yeterlilik belgesi almak istiyorum .İstanbulda yaşıyorum belirlediğiniz meslek standları arasında İstanbul civarında eğitim alıcagımız yer varmı ? Yardımcı olurmusunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here