Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak İsteyen Üyelere Mali Destek

0
952 views

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (İTSO) yapılan açıklamada, tehlikeli meslekler grubunda faaliyet gösteren üyelerinin çalışanlarının mesleki yeterlilik belgesi alabilmeleri için odaya başvurmaları istendi.

Oda Başkanı Metin Anıl, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları mecburi hale geldiğini hatırlattı. Başkan Anıl, sonrasında bakanlığın 2015/1 sayılı tebliğ ile söz konusu 40 mesleği belirlediğini ifade ederek, “Yakın bir zamanda da diğer tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde de mecburiyet getirilmesi bekleniyor” dedi.
Anıl, söz konusu belgelerin alınması için üyelerin olan iş yeri sahiplerine kolaylık sağlamak maksadıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi A.Ş(MEYBEM. A.Ş) kurulduğunu vurguladı. Anıl, kurulan şirketin tehlikeli ve çok tehlikeli sektörlerde çalışanların veya çalışmak isteyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin ulusal yeterliliklere ve ulusal/uluslararası standartlara uygunluğunun ölçme ve değerlendirmesini yapacağını ifade etti. Anıl,“Tebliğde tanımlanan 40 tehlikeli ve çok tehlikeli sektörde faaliyet gösteren üyelerimiz odamıza başvurduklarında, çalışanları için gerekli belgeleri almaları konusunda gereken desteği vereceğiz. MEYBEM A.Ş dün itibariyle 12 alanda TÜRKAK’tan akredite oldu” dedi.

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here