Mesleki Yeterlilik Belgesi masrafını devlet karşılayacak

2
1.996 views

MYM Başkanı, bazı mesleklerde 2015 yılından itibaren mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini, masrafı devletin karşılayacağını açıkladı.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MYM) Başkanı Gürhan Özdemir, mesleki yeterlilik belgesi masrafının devlet tarafından karşılanacağını bildirdi.

Özdemir, yazılı açıklamasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek mesleklerde 2015 yılından itibaren mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini kaydetti.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununa göre, mesleki yeterlilik belgesi masrafı ve sınav ücretinin 31 Aralık 2018’e kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacağını ifade eden Özdemir, “Bu kararın uygulanmaya başlamasıyla özellikle inşaat sektöründe mesleki yeterlilik belgesi için yazılı ve uygulamalı sınavlar yapmakta olan İNTES MYM’nin işleyişinde önemli bir devinim kazanacağı ortadadır” değerlendirmesinde bulundu.

Belge almak isteyen işçilerin, sınavlara girme konusunda çok daha istekli davranacaklarını belirten Özdemir, uygulamanın sektöre, ülke ekonomisine ve verimliliğe olumlu yansımalarının olacağını kaydetti.

 Kaynak: AA
Paylaş

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here