Mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınacak?

4
2.687 views

Çalışma Bakanlığı çıkardığı tebliğ ile bazı meslekler için önemli kurallar getirdi. Artık sıvacı veya kaynakçı olmak için bile mesleki yeterlik belgesi aranacak.

Ülkemizde son yıllarda artan iş kazaları hükümeti farklı politikalara yönlendirdi. Son bir yıldır gündemin en önemli konularından birisi iş sağlığı ve güvenliği. Bu konuyla ilgili önemli yasal değişiklikler yapıldı, bazen de yapılması planlanan bazı düzenlemelerden geri adım atıldı.

Durum böyle olmakla birlikte Ermenek’te meydana gelen maden kazasından sonra hazırlanan torba yasa ile önemli ve yerinde bir düzenleme getirildi. Bundan böyle ‘mesleki yeterlilik’ kavramını sıkça duyacağız. Çünkü bazı mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışılması mümkün olmayacak.
İşverenler belgesiz sıvacı ve  kaynakçı çalıştıramayacak!..
Mesleki yeterlilik belgesi ile amaçlanan, işçilerin çalışacakları sektöre ilişkin eğitimli olmaları ve karşılaşabilecekleri kaza risklerine karşı tedbirli olmalarının sağlanması. Aslına bakılırsa iş sağlığı ve güvenliğine yönelik işverence verilmesi zaten gerekli olan eğitimin biraz daha üst pencereden kontrol altında tutulması anlamına da geliyor.

Mesleki yeterlilik belgesinin verilmesi ile ilgili kural koyucu makam Mesleki Yeterlilik Kurumu. Bu kurum, eğitim-öğretim kurumlarına ve üniversitelere mesleki yeterlilik belgesi akreditasyon yetkisi veriyor. Bunun sonucunda da akredite olan eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olanlara kazandıkları mesleki yeterliliklere uygun Mesleki yeterlilik belgesi veriliyor. Bu belgeyi alan işçi bir bakıma yapacağı işle ilgili gerekli bilgi ve beceriye sahip sayılıyor. Umarım bu sistem sağlıklı işler ve verilen belgeler gelişigüzel dağıtılmaz. Çünkü burada esas olan işçinin canı ve sağlığı. Sırf ceza yememek için alınan belgelerin ve önlemlerin sonuçlarını ise hep beraber görüyoruz.

Kimler yeterlilik belgesi almak zorunda?

Mesleki yeterlilik belgesi ile çalıştırma zorunluluğu şimdilik bütün sektörler ve iş yerleri için geçerli değil. Ama zamanla bunun kapsamının genişletilmesi düşünülüyor.
Öncelikle kapsamda olan işyerleri, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olanlar. Yani az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışanlar için bu yükümlülük yok. Bunun yanı sıra Mesleki Yeterlilik Kurumu dört gün önce bir tebliğ yayımladı ve hangi işlerde belge alınması gerektiğini belirledi. Dolayısıyla şimdilik sadece tebliğde yer alan işler için belge alınacak.
Bu mesleklerden bazıları şöyle:
 Ahşap kalıpçı
 Alçı uygulayıcısı
 Alüminyum ve çelik kaynakçısı
 Bacacı
 Betoncu
 Doğalgaz personeli
 Duvarcı
 Isı yalıtımcısı
 İnşaat boyacısı
 Makine bakımcısı
 Sıvacı
 Ses, su ve yangın yalıtımcısı
İşte bunlar gibi tebliğde 40 tane meslek belirlenmiş ve hemen hemen hepsi de çok fazla işçinin çalıştırıldığı ana mesleklerden. Bununla birlikte, daha önceden ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlardan mesleki yeterlilik belgesi almaları istenmeyecek.

İşverenler dikkat! Bir yıl süreniz var

Bu yazdıklarımızdan sonra işverenler hemen telaşa kapılmasınlar. Evet, artık çalıştırdığınız bazı işçiler için mesleki yeterlilik belgesi istemek zorundasınız ama burada sizlere bir yıllık süre tanınmış. Yani çalıştırdığınız işçilerin 25 Mayıs 2016’ya kadar mesleki yeterlilik belgesi almasını sağlamanız gerekiyor. Bu tarihten sonra belgesiz işçi çalıştıramayacaksınız.
Peki belgesiz işçi çalıştırırsanız ne olacak? Şayet belgesiz işçi çalıştırdığınız tespit edilirse işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için 500 TL idari para cezası verilecek. Bu cezanın ne kadar caydırıcı olduğu ve ülkemizdeki denetim oranının ne seviyede olduğu ayrıca düşünülmesi gereken bir husus. Bu sebeple getirilen bu sistemin daha etkin kontrolü ve uygulanmasına yönelik önlemler alınması gerekiyor. Mevcut haliyle bu kuralların işverenlerce ihlal edilmesi yüksek ihtimalli görülüyor.
NEDİR SGK’NIN BU İNADI?
Çarşamba günkü köşemde “SGK’nın keyfiliğine yargı dur dedi” başlıklı yazıma yer vermiştim. Yazıda, SGK’nın işverenleri teşvikten yasaklamaya ilişkin uygulamasının, hem kanuna hem de SGK’nın kendi çıkardığı genelgesindeki kesin hükme aykırı olduğunu belirtmiştim ve ardından da Malatya 2. İş Mahkemesi’nin de SGK’nın uygulamasının hatalı olduğuna ilişkin kararına yer vermiştim. Bu yazımız üzerine SGK’nın bize uyarımız için teşekkür ederek hatasından dönmesini beklerken, tarafıma kopyala-yapıştır yöntemiyle hazırlanmış, mahkeme kararını görmezden gelerek halen yanlış uygulamayı savunan bir yazı göndermişler. Ayrıca yazıda SGK’nın görüşünün doğru olduğunu belirten bir bilgi notunun da gazetemizde yayımlanmasını rica etmişler(!!!). Komik ama ne yazık ki böyle…
Tekrarlayalım: SGK, işverenleri teşvikten yasaklama açısından kanuna ve kendi genelgesine aykırı davranıyor ve bu hususta işverenler de iş mahkemelerinde davaları kazanmaya başladı. SGK’nın bu inadı boşu boşuna yargı masraflarının artmasına neden oluyor, o kadar.
Neyse, bizler de SGK gibi inatçı olacağız ve köşemizde hem hataları açıklayıp yermeye hem de güzel işleri duyurup alkışlamaya devam edeceğiz.
Kemal Tahir’in dediği gibi: “İnatçı olmak fena şey değil, lakin iyiye ve doğruya inat etmeli.”
Kaynak: meydangazetesi.com.tr
Paylaş

4 YORUMLAR

  1. Çok Tehlikeli ve Tehlikeli alanlarda hizmet eden iş yerleri,işçilerine Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak zorunda bu kesin ancak bildiğim kadarıyla tüm sektörler için an itibariyle geçerli değil. İlerleyen zamanlarda yeterlilik belgesi zorunluluğu bütün meslekler için geçerli olacaktır diye düşünüyorum. İstanbul’da Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar arasında yer alan Certürk, profesyonel ekibiyle sağolsunlar bizlere gayet üst düzey bir mesleki eğitim verdiler. Bülent bey ve çalışanlarına başarılar dilerim.

    • Merhaba, Ali bey öncelikle samimi paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ederiz. Sektörle ilgili açıklamalarınızın tamamına katılıyorum. Gün geçtikçe devletin ve dolayısıyla işverenlerin, şirketlerin mesleki yeterlilik bilinci artmaktadır. Söylediğiniz gibi bugün itibariyle her meslek için zorunluluk söz konusu değil ancak bundan 5-10 yıl sonra hepimiz şahit olacağız ki aşağı yukarı bütün mesleklerde bu yeterlilik belgesi şartı aranacaktır. Bülent bey adına ve çalışanlar adına şirketinize başarılar dileriz. En yakın zamanda bir kahvemizi içmeye bekleriz. Teşekkür ederim. İyi günler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here