Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

6
1.703 views

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

TÜRKAK’ tan görevinde olmuş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından görevlendirilmiş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu belgelendirme kuruluşu tarafından yapılan sınavında, MYK tarafından verilen kişinin ve ya kişilerin yeterli olduğu alanı gösteren bir kamu belgesidir. Bu belge sayesinde kişiler yaptıkları işin belgelettirerek almalarını sağlamaktadır. Birçok firma artık bu belgelerden istemektedir. Bu yüzden çalışan kişiler eğer Mesleki Yeterlilik Kurumundan belge alarak yaptıkları işin kanıtı olarak ustalık belgesi gibi bir bildirge sağlamaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belge Avantajları Nelerdir?

Mesleki Yeterlilik Belge alan kişi ve ya kişilere başvururken kişini sahip oldukları bilgi ve becerilerini gösterme olanağı tanımaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgesi alan kişini gerçekten işe hâkim olup olmadığını Mesleki Yeterlilik Belgesini almaya hak kazanmasıyla ve kaç puanla aldıysa belgeyi puanını görerek kişinin konu hakkın da ne kadar deneyim ve yeteneğini ölçmek ve görmek için Mesleki Yeterlilik Belge almak şarttır. Mesleki Yeterlilik Belge sayesinde kişinin iş hakkında yeterliliğini ve yaptığı işin ne kadar kaliteli olduğunu kanıtlamak ve ispat etmek için Mesleki Yeterlilik Belgesi büyük bir kişi ve ya kişiler için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgesi alan kişiler daha rahat iş bulabilirler.

Mesleki Yeterlilik Kurumu

Mesleki Yeterlilik Kurumu kısaltımıyla MYK, meslek standartlarını temel alınarak, teknik alanlar da ve meslekî alanlarda ulusal yeterliliklerin esaslarını belirlemek amacı ile, denetim, ölçme ve değerlendirme şeklin de, belgelendirme ve sertifikalandırmaya ilişkin faaliyetleri oluşturmak üzere 21/ 08/ 2006 tarihinde kurulmuş ve 5544 sayılı Kanunu esas alarak kurulmuştur.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bir kuruluşu olan MYK kamu idari ve mali özerkliğe sahip olan ve özel bütçeli bir kamu kurumudur.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir

Paylaş

6 YORUMLAR

  1. Merhaba, mesleki yeterlilik belgesi almak için ne yapmalıyız? Süreç nasıl işlemekte? Mesleki yeterlilik belgesi gerektiren mesleklerin bir listesi var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

    • Ciraklik egitim merkezine basvuruyosunyz ordan size hazirlamaniz gereken evraklari veriyorlar sizde bunlari haxirlayip teslim ediyosunuz kalfalik diplomasi icin 2 resum ve 15 sene ayni iste calismanuzi belgrleyen ssk dokumu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here