Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Çalışana 527 TL Ceza

0
1.115 views

MYK Başkanı  görevindeki Ceylan ”1 Ocak 2017 senesinin sonrasında zorunluluk kapsamında bulunan mesleklerde belgesiz işçiler çalıştıran işverenlere kişi başına 527 lira tutarında idari  bir para cezası gerçekleştirilecek. Bugüne kadarki süreç içerisinde 75.289 tanesi tehlikeli mesleklerde olmak üzre toplamda 94.021 kişi mesleki yeterlilik belgelerini aldı” ifadelerine yer verdi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan, 1  Ocak 2017’den itibaren zorunluluk kapsamındaki mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran işverenlere, kişi başına 527 lira idari para cezası kesileceğini söyledi.

MYK tarafından bir otelde düzenlenen, Ankara İnsan Kaynakları  Platformu toplantısında konuşan Ceylan, çalışma hayatına nitelikli iş gücü  kazandırılması için kurum olarak yoğun bir çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Bu kapsamda ulusal meslek standartlarının oluşturulması için birçok  çalışma hazırladıklarını, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin (TYÇ) uygulanması  amacıyla düzenleyici ve denetleyici görevini de üstlendiklerini belirten Ceylan,  874 meslek standardı belirlediklerini, bunlardan 681’inin ulusal meslek standardı  olarak uygulandığını aktardı. Ceylan, şöyle devam etti:

Mesleki yeterlilik belgesi, çalışanlarımıza, işverenlerimize,  ülkemizde çalışma hayatına büyük avantajlar sağlamaktadır. Öncelikle bu belgeler  için yapılan teorik ve pratik sınavlarda iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin ölçme  ve değerlendirme yapıldığından iş kazalarının azalmasını sağlar. İcra edilen  mesleğin gerektirdiği nitelikli ve belgeli iş gücünün istihdamını kolaylaştırır.  Üretimde verimliliği artırır, ürün ve hizmet kalitesinin artmasına katkı sağlar.  kariyer hareketliliğini destekler. İşverenler, belge zorunluluğu getirilen  mesleklerde belgeli kişileri istihdam ederek cezai müeyyidelere maruz kalmaz.”

Mesleki yeterlilik belgesi olanların ortaöğretim kurumlarında eğitici  olarak görev alabileceklerini de anımsatan Ceylan, işverenler için de 48-54 aya  kadar prim desteği sağlandığını vurguladı. Yeterlilik belgesi almak için  başvuranlara MYK tarafından büyük kolaylık sağlandığını da ifade eden Ceylan,  2017 yılı sonuna kadar tehlikeli ve çok tehlikeli işlere ilişkin mesleklerde  belge ile sınav ücretini, diğer mesleklerde ise sadece sınav masraflarını  karşıladıklarını aktardı.

Yeterlilik belgesini vermek için uluslararası akreditasyona sahip 56  kuruluşu yetkilendirdiklerini, bu kuruluşların bir yılda 600 bini kişiye sınav  yapabilecek kapasitesinin bulunduğunu söyleyen Ceylan, aralarında kamu  kurumlarının da bulunduğu 70 kuruluşun yetkilendirme sürecinin devam ettiğini belirtti.

Sınav ve belgelendirme kuruluşu olmak isteyen kurumlar için  düzenledikleri 13 seminerde, 800 kişiye eğitim verildiği aktaran Ceylan, bugüne kadar 75 bin 289’u tehlikeli mesleklerde olmak üzere toplam 94 bin 21 kişinin  mesleki yeterlilik belgesi aldığını bildirdi.

6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 5544 sayılı Mesleki  Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikler kapsamında 48 meslekte  yeterlilik belgesini zorunlu hale getirildiğini hatırlatan Ceylan,  bu  mesleklerden 17’sinin inşaat, 7’sinin otomotiv, 20’sinin metal ve enerji, 4’ünün  de elektrik-elektronik sektörlerinde yer aldığını anlattı.

BELGESİZ İŞÇİ ÇALIŞTIRANLARA CEZA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde yer  alan mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra mesleki  yeterlilik belgesine sahip olmayanların çalıştırılamayacağına, belgesiz işçi  çalıştıran işverenlere de para cezası uygulanacağına işaret eden Ceylan, şöyle  konuştu:

“1 Ocak 2017 yılı sonrasında zorunluluk kapsamındaki mesleklerde  belgesiz işçi çalıştıran işverenlere kişi başı 527 lira idari para cezası  uygulanacaktır.  Mesleki Yeterlilik Belgesine ilişkin sınav ve belgelendirme  masraflarının zorunluluk getirilen mesleklerde işsizlik sigortası fonundan, diğer  mesleklerde de Avrupa Birliği fonlarından karşılanması sağlanmıştır. Bu kapsamda  51 bin 921 kişinin yaklaşık 31 milyon lira tutarındaki belge masrafları  karşılanmıştır. MYK, belge zorunluluğuna ilişkin düzenlemelerle birlikte ortaya  çıkacak olası mağduriyetleri önlemek için de bir takım teşvik mekanizmaları  geliştirdiğini böylece görüyoruz.”

Ceylan, mesleki yeterlilik belgesi sayısını kısa vadede 150 bine, 48  olan zorunluluk kapsamındaki meslek sayısını ise 115’e çıkarmayı hedeflediklerini  kaydetti.

Kaynak: trgundem.com

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here