Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçiler şantiyede çalışamayacak

1
974 views

Mesleki yeterlilik belgesi olmayan inşaat işçileri 25 Mayıs 2016 itibariyle şantiyelerde çalıştırılmayacak. Ancak şu ana kadar 1 milyon işçiden yaklaşık 20 bin kişi yeterlilik belgesini aldı. Yönetmelikte bir erteleme olmazsa 2 ay sonra şantiyelerde belgeli işçi krizi yaşanacak.

GEREKEN SÜRE 25 MAYIS’TA DOLUYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 40 meslekte ’mesleki yeterlilik belgesini’ almayı zorunlu hale getirmişti. Belgelerin alması için gereken süre ise 25 Mayıs 2016’da doluyor. Ancak verilen bir yıl sürede konuya yeterlince duyarlı davranılmadığı ortada.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) ve Tüm İnşaat Müteahhitleri (TİMFED) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu tarafından aktarılan bilgiye göre, 800 bin ile 1 milyon inşaat işçinin bu belgeyi alması gerekirken bugüne kadar belge alan işçi sayısının yaklaşık 20 bin olduğunu ifade etti. Yönetmeliğe göre belgesi olmayan işçiyi çalıştırmak yasak. Belgesiz işçi çalıştıran işverene de devlet tarafından kişi başına 500 lira para cezası da kesilecek.

“BELGELİ İŞÇİ SORUNU BAŞLAYACAK”

İnşaat sektöründe belgeli işçi krizi yaşanacağını aktaran Tellioğlu, “Şantiyelerde belgeli işçi sorunu başlayacak. Belgesi olmayan işçi şantiyede çalışamayacak ve işler yavaşlayacak. Ama sektörü disiplin altına alacak bu düzenlemeden vazgeçmek söz konusu olmaz. Belki müracaatını yapan sürecini başlatan çalışan için ek süre düşünülebilir” dedi.

İMKON olarak yaptıkları sınavlardan örnek veren Tellioğlu, uygulama konusunda sorun yaşanmazken, iş güvenliği konusunda büyük eksiklikler gördüklerini kaydetti.

En Son Haber

Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here