Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanlar Dikkat

0
1.187 views

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) hayata geçirdiği Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (MESYEB), sınav ve belgelendirme hizmetlerini sürdürüyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) hayata geçirdiği Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (MESYEB), sınav ve belgelendirme hizmetlerini sürdürüyor.

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilerek, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK) yetkilendirdiği MESYEB’in, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) bulunan merkezinde BURSAGAZ tarafından yetkilendirilen 140 doğalgaz iç tesisat firma yetkilisine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Firmaların BURSAGAZ’daki yetkilerini sürdürebilmeleri için ‘ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli’ mesleği ile ilgili mesleki yeterlilik belgelerinin alınması için sınav ve belgelendirme sistemi hakkında sunum yapıldı.

BURSAGAZ Projeler Yönetim Biriminden Nuray Yılmaz Gültekin ve Gültekin Bedirhanoğlu liderliğinde bir uzman ekibin katıldığı toplantıda konuşan BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 25 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanan tebliğe göre, mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale getirildiği 40 meslek grubu olduğunu ifade etti.

Ramazan Karakök, “Tesisat firmalarında çalışan iç tesisat elemanlarının zorunlu olan mesleki yeterlilik belgelerini alabilmeleri için mesleki yeterlilik sınavlarını merkezimizde sürdürüyoruz. Yoğunluğun her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle, çalışanlarımızın vakit kaybetmeden MESYEB’e başvurarak, mesleki yeterlilik belgelerini zamanında almalarında büyük fayda vardır.” diye konuştu.

“BU BELGEYİ MUTLAKA ALIN”

Karakök, “Bu sadece 40 meslek grubuyla sınırlı kalmayacak. Önümüzdeki aylarda mesleki belge zorunluluğu olan meslek sayısı daha da artacak. Bu belgeyi herkes mutlaka almalı. Sınava girerek başarılı olanlara sınav ve belge ücreti ödemeyecek. Bu belgeyi almayan kesinlikle istihdam edilmeyecek.” dedi.

Karakök, mesleki yeterlilik belgesi olmayanların yetkili doğalgaz iç tesisat firmalarında çalışmalarının mümkün olmadığını anlattı. Mesleki yeterlilik belgesi almak için başvuran adayların ihtiyaç duydukları takdirde, BTSO Akademi üzerinden BUTGEM ve MESYEB eğitim tesislerinde açılacak periyodik eğitim programlarına da katılabileceklerini ifade etti.

haberler.com

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here