Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama

3
9.155 views

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama

Mesleki yeterlilik belgesi faaliyet gösterilen alana yönelik olarak yeterli olup olmadığı konusunda bilgi veren bir vesika olarak yorumlanabilir. İş güvenliği kanununda yapılacak değişiklikler ile birlikte mesleki yeterlilik belgelerinin zorunlu olması kararlaştırıldı. Yazımızda kullanıcılarımız için mesleki yeterlilik belgesi sorgulama ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Hakkında

Mesleki Yeterlilik Kurumu ( MYK ) , meslek standartlarını basit alarak , teknik ve meslekî alanlarda milli yeterliliklerin esaslarını belirlemek; araştırma , ölçme ve ölçümlendirme , belgelendirme ve sertifikalandırmaya ilişkili olarak faaliyetleri yürütmek üzere 21 Eylül 2006 tarihindeki ve 5544 sayılabilir Yasa ile kurulmuştur . Ayrıntılı haber amaçlı www . myk . gov . tr web adresini ziyaret edebilirsiniz .

Tüm sektörleri yakından ilgilendiren Mesleksel Yeterlilikler Sistemi ; meslek standartlarının oluşturulduğu , mesleksel öğrenim programlarının bu standartlara yönelik hazırlandığı , işgücünün mesleksel yeterliliğinin müstakil müesseselerce yapılmış olan ölçme ve değerlendirmeler sonucu olarak belgelendirildiği ve bu dokümanların milli ve uluslar arası seviyede geçerlilik kazandığı bir yapılandırmadır .

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu mudur?

Mesleksel yeterlilik kurumundan onaylı Mesleksel Yeterlilik Belgeleri; ” 3194 sayılı İMAR YASAYI ” ile ” Mimari Müteahhitlerinin Kayıtları İle Şantiye Şefleri Ve Otorite Belgeli Ustalar Ile Alakalı Yönetmelik ” in 11 . Maddesinde ve ” Zor Ve Riskli İşlerde Çalıştırılacak İşçilerin Mesleksel Eğitimlerine Konusunda Tebliğ ” de belirtildiği benzeri inşaatlarda çalışacak bireylerin almak zorunda meydana geldiği TEK belge türüdür .

Fakat bu tebliğe tek belli bir süre madde eklenerek belli tek zaman amaçlı İşyeri Açma Vesikası , MEB onaylı kurs vesikası , belli bir süre ustalık vesikası vs . isimler altında belgeler alınabilse de , alakalı tebliğde de belirtildiği benzeri birden çok yıl içinde bu türden alınmış belgeler inşaatlarda onay edilmeyecektir . Bu yüzden inşaat ve tesisat işlerinde personel bireylerin şimdiden Meslek Yeterlilik Vesikası alması ehemmiyet arzetmektedir . Yeni yapılacak olan düzenleme ile birlikte hangi meslekten olursa olsun Mesleki yeterlilik belgesi olmadan iş hayatına atılması mümkün olmayacaktır.

Meslek Standardı

Meslek standardı , bir mesleğin başarıyla icra edilebilmesi amaçlı gereken haber , maharet , üslup ve tutumların neler meydana geldiğini gösteren normlardır .

Ulusal Yeterlilik Kavramı

Bireyin alakalı mesleği icra edebilmesi amaçlı sahip olması gereken olan haber , maharet ve yetkinlikleri kapsar .

Mesleki Yeterlilik Kurumu Nedir?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının alakalı kuruluşu meydana gelen MYK , meslek standartlarını basit alarak , teknik ve meslekî alanlarda milli yeterliliklerin esaslarını kesinleştirmek , araştırma , ölçme ve ölçümlendirme , belgelendirme ve sertifikalandırmaya ilişkili olarak faaliyetleri yürütmek üzere 21 Eylül 2006 tarihindeki ve 5544 sayılabilir Yasa ile kurulmuştur.

Kamu tüzel kişiliğine haiz, yönetimsel ve mali özerkliğe sahip MYK , özel bütçeli bir kamu kurumudur .

Mesleki yeterlilik belgesi sorgulama işlemi hakkında bilgi verdik. Umarım faydalı olmuşuzdur.

https://www.turkiye.gov.tr/kugm-mesleki-yeterlilik-belgesi-sorgulama

Paylaş

3 YORUMLAR

  1. İnşaat alanında Mesleki Yeterlilik Belgesi sorgulaması yapabilir miyim yoksa belge sorgulama genel bir sorgulama mıdır?
    Paylaşım için teşekkür ederim

  2. mesleki eğitim belgesini nasıl alabilirim? vermiş olduğunuz eğitimler nelerdir ve mesleki yeterlilik belgesi sorgulaması yapılarak tam olarak erişebildiğimiz bilgiler nelerdir? bu konularda bilgi verir misiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here