Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar Firmalar

6
29.677 views

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki ; Mesleki Yeterlilik Belgesi veren kurumlar arasında yer alan firmamızdan belge almak için Türkak  tarafından akredite edilmiş ve MYK tarafından ulusal yeterlilikte yetkilendirilmiş bir personel belgelendirme kuruluşu olan firmamızla hemen iletişime geçerek Mesleki yeterlilik Belgesi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi verilen meslekler

Mesleki Yeterlilik Belgesi birçok işi bünyesinde barındırmaktadır. Ancak Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu (5544) ikinci maddesi (2) ; “Tabiplik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, eczacılık, veterinerlik, mühendislik ve mimarlık meslekleri ile en az lisans düzeyinde öğrenimi gerektiren ve mesleğe giriş şartları kanunla düzenlenmiş olan meslekler bu Kanun kapsamı dışındadır.” ifadesine yer vermektedir.

Dolayısıyla bu mesleklerin dışındaki tüm mesleklere ilişkin MYK  Mesleki yeterlilik belgelerinin verilmesi söz konusudur. Şuan için sadece 40 (kırk) Meslekte, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için önce Türk Akreditasyon kurumu tarafından Akredite olmuş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu  tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara bireyler tarafından başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında belli bir süre adaylar bekledikten sonra başvuru onaylanıp onaylanmadığını yetkili kuruluşlar tarafından sizlerden alınan iletişim bilgilerinle size iletirler.

Bu süreçte başvurunuz kesinlikle onaylanmalıdır. Başvurunuz onaylandıktan sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen tarih ve saatlerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından sınav ve değerlendirme gerçekleştirilir. Sınavlarınız ve değerlendirmeleriniz bittiği zaman belirlenen tarih aralığında eğer başarılı bir not aldıysanız sizlere Mesleki Yeterlilik Kurumunun onayı ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi  takdim edilir ve böylece Mesleki Yeterlilik Belgelerini adaylar almış olur. Şimdiden hayırlı olsun…

Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Ulusal Yeterlilik

Ulusal yeterliliklere göre sürdürülen teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olmuş olan kişi ve ya kişilere MYK tarafından Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı şekilde geçerliliği bulunan her yerde taşıyabileceğiniz taşınabilir cüzdan tipi adı verilen MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı Verilmektedir.

Paylaş

6 YORUMLAR

  1. püskürtme boya fasarit kuarsit ustasıyım ustalık belgesi için nereye baş vuracagım yönlendirirseniz memnun olurum adres bilgisi olursa sevinirim istanbul içi

  2. Evet yeni bir yasa tamam uygulama güzel ama belge için istenen fiyatlara ne demeli acaba en kolayı kaynakcı bir insan ne yapsın şimdi 300 tl den asagıya belge yok bence ücret saçma devlet böyle bir uygulama getiriyorsa eğitim verenlere ücretini vermeli asgari ücret le geçinen birey 300.400 verecek geri kalan pra oraya buraya bu insan ne yiyecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here