Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

0
700 views

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İŞKUR, Üniversite temsilcileri ile OSGB temsilcileri, özel sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve müteahhitlerin yanı sıra inşaat ustaları katıldı.

26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren 40 meslekte çalışabilmek için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından düzenlenen belgenin geçerli olduğu vurgulayan Mesleki Yeterlilik Kurumu Uzman Yardımcısı Kübra Ulusoy, bu tarihten sonra diğer kurumlardan alınmış belgelerin geçerliliğinin ortadan kalkacağını söyledi. Belge zorunluluğuna uymayanlar hakkında da her sefer için 500 TL idari para cezasının uygulanacağını söyleyerek belge almak isteyen ve sınavda başarılı olan kişilerin sınav ve belgelendirme ücretinin İŞKUR tarafından işsizlik fonu ile karşılanacağını belirtti.

Ayrıca yapı sektöründe çalışan ustaların mesleki niteliklerinin artırılması ve mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına yardımcı olmak amacıyla Çevre ve Şehircilik, Milli Eğitim ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları arasında ‘Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü’ kapsamında, Halk Eğitim Merkezleri tarafından ücretsiz verilecek kurslar için kayıt ve katılım işlemlerinin kendileri tarafından yapılacağını sözlerine ekleyen Ulusoy, kursa katılan ustalara ‘Kurs Bitirme Belgesi’ verileceği ve kursu başarıyla tamamlayanlara kişisel koruyucu donanım olarak iş eldiveni, ÇŞB logolu baret ve iş yeleği dağıtılacağını aktardı.

YBEM’in, belge zorunluluğu getirilen alanlarda da sınav merkezi olmak için TÜRKAK ve MYK’ya gerekli başvuru hazırlıkları yaptıklarını söyleyen Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Akif Altunay, Isparta’daki ustaların belge ihtiyaçlarına mümkün olan en geniş yelpazede cevap vermeyi amaçladıklarını ifade etti. Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi.

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here