Mesleki Yeterlilik Sınavı’nda Başarılı Olanlara Belgele Verildi

0
543 views

Tehlikeli meslek grubunda yer alan inşaat ve asansör sektörüne yönelik düzenlenen sınavda başarılı olan 21 kişiye sertifika verildi.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası ile Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi A.Ş arasında inşaat ve asansör sektöründe çalışanlara yönelik sınav düzenlendi. Sınava katılıp başarı gösteren 21 kişiye mesleki yeterlilik belgesi törenle verildi.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, törende yaptığı konuşmada, bazı tehlikeli meslek dallarında mesleki yeterlilik belgesi almanın zorunlu hale geldiğini belirtti. Bu bağlamda tehlikeli meslek grubunda yer alan inşaat ve asansör sektörüne yönelik sınav düzenlendiğini ve başarılı olan adaylara belge verdiklerini ifade eden Bartık, “Önümüzdeki dönemlerde belge alma zorunluluğu bulunan diğer meslek alanlarına yönelik Odamız sınav ve belgelendirme işlemlerine devam edecek. Odamız bu konuda bölge odalarına da hizmet vermeyi hedeflemektedir. Aynı zamanda Gaziantep Ticaret Odası olarak yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu olma yolunda akreditasyon çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlayacaktır” şeklinde konuştu.

Mesleki eğitimin önemine değinen Bartık, her alanda olduğu gibi mesleki eğitimde de eğitimin şart olduğunu vurguladı. İlk sertifikayı inşaat ve asansör sektöründe çalışanlara verdiklerini hatırlatan Bartık, bundan sonra da farklı sektörlerde açılacak sınavla mesleki eğitim sertifikası vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Bartık, tehlikeli ve çok tehlikeli sektörlerde çalışanların bilgi ve becerilerinin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunun ölçülmesi ve değerlendirilmesi için mesleki yeterlilik sınavı ve belgelendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin çalıştırılmayacağını belirten Bartık, aksi halde cezai müeyyide uygulanacağını sözlerine ekledi.

Haberler

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here