MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

0
628 views

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir  sorusunu kısaca ele alacak olursak, bir kişinin yaptığı meslekle ilgili olarak, o meslek için belirlenmiş olan, ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına, bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olduğunu gösteren belge ve aynı bilgileri içeren cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı diyebiliriz.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı birlikte hazırlanarak kişiye teslim edilir. Bu belge ve kartların ön yüzünde belgeye yönelik sınavı düzenleyip uygulayan, başarılı olunması durumunda da belgeyi hazırlayan, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun logosu, ismi, o kuruluşa ait MYK Markası ve akreditasyon markası bulunur.

Arka yüzünde ise, kare kod barkod ve güvenlik amacıyla yerleştirilmiş, MYK logosunun bulunduğu hologram etiket yer alır. Bu döneme kadar gerçekleşen iş kazalarının büyük bölümünün nitelikli ve belgeli olmayan işgücünün çalıştırılmasından kaynaklı olduğunun tespit edildiğini düşünürsek bu belgeler daha da önem kazanmaktadır.

Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır konusunda da en sağlıklı bilginin alınabileceği kuruluşlardır. Mesleki yeterliliklerin belirleneceği, teorik ve performansa dayalı ölçme değerlendirme çalışmaları yine bu kuruluşlarca yürütülür.

Temel şart, teorik ve uygulama sınavının her ikisinden de başarılı olmaktır. Yapılan sınav ve belgelendirme ücretleri, Bakanlar Kurulunun yayımladığı tarifeye göre, İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır. Sınav ücretlerinin belirlenen limitin üstünde olması durumunda, fark adaylar tarafından karşılanır ve sınavı geçemeyen adayın ücreti karşılanmaz.

Fon desteğinden kişi yalnızca bir kez yararlanabilir. Mesleki yeterlilik sınavları, Mesleki Yeterlilik Belgesi Yönetmeliğine göre oluşturulan ulusal mesleki yeterlilikler çerçevesinde belirlenen usul ve esaslara göre, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarıyla eğitim öğretim kurumları aracılığıyla yürütülür.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak Zorunlu mudur sorusuna bakacak olursak, bazı durumlarda bu belgenin zorunlu olmadığı görülür. Kişinin alanında, 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesine sahip olması ya da Milli Eğitim Bakanlığının ya da üniversitelerin, alanına yönelik bir mesleki ve teknik eğitim okulundan veya bölümünden mezun olması ve diplomasında bu durumun açıkça yer alması bu durumlardandır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için MYK ve TURKAK tarafından akredite olan şirketlerle irtibata geçebilirsiniz.

https://meslekiyeterlilikbelgesi34.com/yetkilendirilmis-belgelendirme-kuruluslari

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here