MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır

3
1.950 views

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki Yeterlilik Belgesini almak için birçok kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlara Mesleki Yeterlilik Belgesi yani myk.gov.tr adresinden ulaşarak hangi kurum ve kuruluşların verdiğini öğrenebilirsiniz. Bu kuruluşlar Mesleki Yeterlilik Kurumu ile ortak çalışmaktadırlar. Hangi derecede ve hangi meslek dalında çalışmak istiyorsanız ona göre kurum ve kuruluşları seçmelisiniz böylece hem kendi dalınızla alakalı kurumlar tarafından en iyi derecede eğitilebilir. Hem de başarılı bir şekilde Mesleki Yeterlilik Belgesine kavuşmuş olursunuz.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi

MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterlilik(ler)de tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir.

Kalite güvencesi sağlanmış ve uluslararası personel belgelendirme standardına göre akredite edilmiş bir sistem aracılığıyla tarafsız, tutarlı, âdil ve güvenilir şekilde yapılan ölçme değerlendirmeler sonucunda başarılı olan bireylere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin Avantajları Nelerdir?

Ulusal yeterlilik sistemi orta ve uzun vadede işsizliğin azalması, istihdamın gelişmesi, verimlilik ve rekabet gücünün artmasıyla ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlar. Nitelikli ve belgeli işgücü istihdamının artması daha kaliteli ürün ve hizmet sunumunu yaygınlaştırarak yaşam standartlarımızın yükselmesini de destekler.

BİREYLER İÇİN AVANTAJLARI

 

  • Ulusal yeterlilikler temel alınarak yapılan ölçme değerlendirme sonucunda alınan belge, kişiye bir işe başvururken sahip olduğu bilgi, beceri ve yetkinlikleri sergileme olanağı vermektedir.
  • Ulusal yeterlilikler yaygın ve informal öğrenmenin tanınmasına imkan verdiği için bireyler kişisel gelişimlerini daha çeşitli ve esnek yollarla sağlayabilirler. Mesleki ilerleme yolları daha açık hale geldiğinden kariyer hareketliliği desteklenmektedir.

İŞVERENLER İÇİN AVANTAJLARI

  

  • İşverenler mesleğin gerektirdiği nitelikli ve belgeli iş gücüne daha kolay ulaşabilmekte ve teşvik imkânlarından yararlanabilmektedir.
  • İşin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, değişen koşullara ayak uydurabilen kişilerin istihdam edilmesi işverenin rekabet gücünü artırmakta, doğru insan kaynağı planlaması ile zaman ve para kaybı engellenmiş olmaktadır.
  • Nitelikli iş gücü istihdamının yaygınlaştırılması, tüketiciye sunulan ürün ve hizmetin kalitesinin artmasına katkıda bulunmaktadır.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır ?

Bireylerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmeleri için belge almak istedikleri mesleğe ait ulusal yeterliliğin olması ve MYK tarafından bu ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun bulunması gereklidir.

Adaylar, belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarını MYK internet sitesindeki yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları arama modülünden  sorgulama yaparak öğrenir.

Sınav ve belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yürütülür, bireyler sınav başvurularını belge almak istedikleri ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına yaparlar.

Ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenlenir.

Paylaş

3 YORUMLAR

  1. Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir sorusuna ben de cevap vermek istiyorum.
    Son dönemde çıkarılan yasalarla birlikte ilköğretim mezunu işçi çalıştıran mesleklerde işçilerin çalıştırılma şartlarının düzenlenmesi ve daha belirgin şartlarda çalıştırılması amacıyla mesleki eğitim merkezleri kuruldu. Artık 14 yaşını geçmiş ve 19 yaşından küçük olan gençler, bu eğitim merkezlerinde çıraklık eğitiminden başlayarak belirledikleri meslek dalında ilerleyebiliyorlar. Bu eğitim merkezlerinde başarılı olmaları durumunda kendilerine mesleki yeterlilik belgesi veriliyor. Artık işyerleri de bu belgeleri bulundurmayan kişileri çalışan olarak alamıyorlar. Aksi takdirde kanunların belirlediği para cezalarını ödemekle yükümlüler. Bu para cezaları da oldukça caydırıcı seviyede. Şuanda mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan kişileri çalıştırmanın cezası, her işçi için yaklaşık 1000 lira civarında. Bu sebeple de işverenler bu belgelere sahip olan kişileri çalıştırıyorlar. Bu belgelere sahip olmak için gittikleri derslerde, uygulamalı bilgiler ve en önemlisi iç güvenliği hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Sonrasında bir işyerinde çalıştıklarında da iş hakkında daha çok bilgiye sahip ve daha tecrübeli oluyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here