Türkiye’de Mesleki Eğitimin Yeniden Tasarlanması

0
726 views

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ömer Açıkgöz, “Sanayicilerimizin dediği gibi mesleki eğitimle ilgili ‘kızıl elma’ oluşturalım. O zaman mesleki eğitimden mezun adamlara asgari ücret vermeyecekler” dedi.

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ömer Açıkgöz, “Sanayicilerimizin dediği gibi mesleki eğitimle ilgili ‘kızıl elma’ oluşturalım. O zaman mesleki eğitimden mezun adamlara asgari ücret vermeyecekler” dedi. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde düzenlenen “Türkiye’de Mesleki Eğitimin Yeniden Tasarlanması” başlıklı panelin açılış konuşmasını yapan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, mesleki eğitim konusuyla ilgili 10 yılı aşkın süredir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.   Özdebir, bu konuyla ilgili çalışma alanlarının imalat sanayi bazında olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin en büyük sermayesinin insan olduğunu kaydetti. Mesleki eğitim belgesi konusuyla ilgili çalışmalar neticesinde bu meselenin en önemli ayağını eğitimcinin oluşturduğuna işaret eden Özdebir, bu alanda çok iyi yetişmiş öğretmenlere ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekti.

Özdebir, öğretmen olacak kişinin yüksek öğretimden daha önce tespit edilmesi ve o kapsamda eğitimlere tabi tutulması gerektiğini dile getirerek, böyle bir sistemle atanacak öğretmen sıkıntısının da ortadan kalkacağını belirtti. İmalat sanayinin, kullanılan araçlar açısından daha bilgi yoğun bir hale gelmeye başladığını ifade eden Özdebir, “Bu kasamda da çalışanlarımızdan beklentilerimiz de daha farklı hale gelmeye başladı ancak milli eğitimde temel bazı eksikliklerimiz var. En başında modüler sisteme geçtik ve mesleki eğitimi güçlendirme projesi altında ancak şu anda okullarımızda okutulan derslerin ve mezun olunan bölümlerin piyasada karşılığı yok.

Ülkemizde mesleki yeterlilik kurumu kuruldu. Bu meslek standartlarını bizler oluşturuyoruz ama bizim modüllerimizi, öncelikli olarak piyasanın ihtiyacına göre yeniden şekillendirmemiz lazım” diye konuştu. Özdebir, sanayide Ar-Ge ile inovasyon alanında ve piramidin tabanını oluşturan çok sayıda operatör düzeyinde elemana ihtiyaçları olduğunun altını çizdi. “Mesleki eğitimden mezun adamlara asgari ücret vermeyecekler” Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ömer Açıkgöz de mesleki eğitim konusuna verilen önem ve yapılan çalışmalar nedeniyle TEPAV yetkililerine teşekkür etti.

Açıkgöz, herkesin hemfikir olduğu mesleki eğitimin önemi konusunun abartıldığını söyledi.  O abartmanın da eğitim sektörü üzerinde heyecan yarattığını ifade eden Açıkgöz, “Mesleki eğitimle ilgili öncelikle sakin olmak gerekiyor. Evet sanayicilerimizin dediği gibi mesleki eğitimle ilgili ‘kızıl elma’ oluşturalım. O zaman mesleki eğitimden mezun adamlara asgari ücret vermeyecekler. Türkiye’deki mesleki eğitimin bir darboğazda olduğu konusunda hem katılımcılarla hem fikirim ancak bu darboğaz afili söylemlerle değil, daha derinlemesine analizlerle aşılabilir” değerlendirmesinde bulundu. Açıkgöz, Türkiye’de mesleki eğitimin nicel olarak belli bir kapasiteye geldiğine işaret ederek, Milli Eğitim Bakanlığının yılda 4 milyar dolar civarında bir bütçeyle mesleki eğitimi desteklediğini aktardı.  Sanayicilerin mesleki eğitimle ilgili pozitif düşünceleri olduğunu vurgulayan Açıkgöz, “Sanayicilerimiz mesleki eğitim konusunda devlete çok güveniyorlar ve bütün sorumluluğu devletin üzerine atıyorlar. Bu yanılgıdan bir an önce kurtulmaları lazım. Çünkü mesleki eğitimi sadece devletin çözeceği bir sorun olarak göremeyiz” ifadesini kullandı.

Sondakika.com

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here